IoT och den värdefulla hälsodatan
IoT och den värdefulla hälsodatan
IOT SVERIGES SLUTKONFERENS 2026
11:00-12:30 IoT och hälsodata
Digital innovation inom vården är avgörande för att säkra framtidens välfärd. Genom att implementera IoT- och AI-baserade lösningar skapas helt nya möjligheter att höja vårdkvalitet, effektivisera arbetssätt och öka patientnyttan.
Men med nya möjligheter följer också nya utmaningar. Hur säkerställer vi att data blir tillgänglig, återanvändbar och meningsfull? Vilka är framgångsfaktorerna för lyckad implementering? Och hur kan hälsodata driva innovation på riktigt?
Genom åren med IoT Sverige har vi lärt oss att ingen enskild aktör sitter inne med alla svaren. Aktörsnätverket däremot skapar en kollektiv intelligens. Vi har fortsatt mycket att lära av varandra.
Välkommen till ett inspirerande seminariespår där vi utforskar IoT, hälsodata och implementering för ökad samhällsnytta. Du får ta del av olika perspektiv, konkreta exempel och insikter om hur innovation kan omsättas i praktiken.
Medverkande
Olle Bergdahl
Moderator
Olle Bergdahl arbetar som digitaliseringschef på Akademiska sjukhuset i Uppsala.
Anna Bergström
Uppsala universitet
Docent i global hälsa på Uppsala universitet med fokus på implementeringspraktik och implementeringsvetenskap. Har över 15 års erfarenhet av implementeringsarbete i Sverige och i låg- och medelinkomstländer.
Elin Maxstad
PICTA
Projektledare och tjänstedesigner på PICTA - Prehospital Innovationsarena vid Lindholmen Science Park.
Douglas Spangler
Uppsala universitet
Forskare vid Uppsala Universitet med ett fokus på utvecklingen av digitala beslutsstödsverktyg inom den prehospitala vården samt verksamhetsutvecklare vid Region Uppsala med uppdrag åt Ambulanssjukvården och Sjukvårdens Larmcentral.