Årskonferens
IoT Forum
Om 334 dagar
19 mar 2026
kl: 08:15 - 18:00
Slutkonferens för IoT Sverige 2026
Kontakt
Hur har användningen av sakernas internet ökat människors livskvalitet och stärkt svensk konkurrenskraft sedan IoT Sverige startade för tolv år sedan?
Varmt välkommen till IoT Sveriges stora slutkonferens 19 mars 2026 som hålls i universitetshuset i Uppsala.
Efter tolv år av framgångsrik samverkan mellan offentlig sektor, akademi, näringsliv och civilsamhälle närmar sig det strategiska innovationsprogrammet IoT Sverige sitt slut. Vi har glädjen att bjuda in till vår stora slutkonferens där vi ska summera resultat och fira gemensamma framsteg.
Ämnen på agendan:
- Programmets betydelse för det svenska innovationssystemet.
- Så har svenska kommuner och regioner arbetat och dragit nytta av IoT-tillämpningar.
- Programmets betydelse för svenska techleverantörers konkurrenskraft.
- Akademiska resultat som skapats under programmets gång.
- En resa tar slut och en ny tar sin början – vad händer efter IoT Sveriges avslut?
Först till kvarn…
Boka in den 19 mars 2026 i din kalender – detta vill du inte missa! Anmälan släpps till hösten – det kommer att finnas 500 platser och först till kvarn gäller. Så fort programmet är satt kommer vi att presentera det på denna sida, se preliminärt upplägg nedan.
Vi ses 19 mars 2026!
Varmt välkommen!