Gå till innehåll

Nytt poddavsnitt om smart vattenhantering

·0 minuters läsning
Dela:
Turbinatorn, sensorlösning för smart vattenövervakning

Lyssna på IoT Sveriges senaste poddavsnitt där vi pratar om smart vattenhantering i städer.

Klimatförändringar och urbanisering skapar ett allt högre tryck på vattenledningsnäten i våra städer. I detta avsnitt träffar IoT Sverige Fredrik Hallgren och Joel Wanemark på IVL Svenska miljöinstitutet för att prata om smart och hållbar vattenhantering.

Turbinatorn – sensor för vattenövervakning

Fredrik och Joel ligger också bakom Turbinatorn, IVL:s nya sensorlösning för smart vattenövervakning, som nyligen fått patent i USA, Europa och Sverige. De berättar mer om hur denna uppfinning fungerar, hur städer med hjälp av smarta sensorer och AI kan arbeta förebyggande och förutspå eventuella läckage, utsläpp, sedimentering med mera.

Lyssna på avsnittet här:

Fredrik Hallgren, IVL
Fredrik Hallgren, IVL Svenska Miljöinstitutet.
Joel Wanemark, IVL Svenska Miljöinstitutet
Joel Wanemark, IVL Svenska Miljöinstitutet

Tips! Delta i ”Task Force VA”

Inom IoT Sveriges strategiska projekt Smart City Lab kommer en fokusgrupp inom VA (vatten och avlopp) att bildas. Fokusgruppen riktar sig till kommuner och regioner som vill öka sin kunskap kring IoT och VA-frågor. Målet är att samla kompetens inom IoT och gemensamt samverka kring tjänsteutvecklingen inom VA. Är du intresserad av att delta? Kontakta gärna fredrik.hallgren@ivl.se eller eva.stattin@rise.se

Senaste nyheterna

Porträtt på Elin Bertilsson, Mittnät.
20 jan 2025

”Vi har byggt en stark infrastruktur men framtiden kräver mer”

Läs mer
Porträtt på Anders Trana.
17 jan 2025

”Våga utmana hur vi driver innovationsprojekt”

Läs mer
Bild på person på bår i ambulans. Foto Adobe Stock.
16 jan 2025

Podd: IoT och AI kan ge innovativt beslutsstöd för prehospital akutsjukvård

Läs mer